در حال انتقال به بانک ... processing...
/upload/images/2020/150_1578250313902955.jpg

ویزای توریستی چیست ؟

ویزای توریستی چیست ؟

از جمله ویزای های پرطرفدار و پرمتقاضی در میان انواع ویزا، ویزای توریستی می باشد.

از جمله ملزومات سفر های خارجی، ویزا می باشد. در واقع ویزا نوعی گواهی است که از سوی سفارت کشور های برای مردم سایر کشور ها صادر می شود تا از طریق آن اجازه ورود، عبور یا اقامت در آن کشور را داشته باشند.

ویزا ها انواع مختلفی دارند که با توجه به هدف سفر و نحوه صدور آن، متفاوت هستند. ویزای توریستی یکی از انواع رایج ویزا ها است و همان طور که از نامش پیداست برای سفر های کوتاه مدت می باشد.

ویزا توریستی

روش های صدور ویزای توریستی

مراجعه حضوری

مراجعه حضوری، روشی است که اغلب در تمام کشور های جهان برای دریافت ویزا انجام می شود. مراحل کار این گونه است که ابتدا به صورت حضوری، اینترنتی و یا تلفنی درخواست خود را به سفارت ارائه می دهید و سپس در زمانی که برای شما تعیین شده است با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به سفارت مراجعه خواهید کرد و سپس مراحل دیگر همچون نحویل مدرک، پرداخت  هزینه صدور ویزا و ... را انجام خواهید داد. برای صدور ویزا برای کشور هایی که عضو پیمان شینگن و کانادا می باشند، ارائه اطلاعاتی همچون تنگشت نگاری و تصویربرداری اجباری می باشد.

البته برخی از سفارت ها برای هر چه سریع تر انجام شدن مراحل صدور ویزا، مراحل فنی ای همچون تعیین وقت، جمع آوری اطلاعات بیو متریک و تحویل و عودت مدارک را به کارگزار خدمات ویزا می سپارند.

ویزای آنلاین

ویزای آنلاین و یا همان ویزای الکترونیک روشی جدید برای هر چه راحت تر و سریع تر شدن مراحل صدور ویزا می باشد و هدف از راه اندازی آ« پس از سهولت کار، فراگیر کردن دولت الکترونیک (e-government) در میان مردم می باشد. با وجود ویزای آنلاین دیگر نیازی نیست که به سفارت یا کنسولگری مراجعه کنید و می توانید از طریق اینترنت درخواست خود را به مراجع قانونی ارسال کرده و هزینه را نیز از همان جا پرداخت کنید و سپس در انتظار ویزای خود باشید. برخی کشور ها همچون استرالیا، نیوزلند، ترکیه، گرجستان و ایران از جمله کشور هایی هستند که ویزای الکترونیک را اجرایی کرده اند.

ویزا در زمان ورود

برای دریافت این نوع ویزا نیازی به هیچگونه مراجعه به سفارت و یا تعیین وقتی قبلی نیست و زمانی که شما به کشور مقصد می رسید، پس از ارائه مدارک مورد نیاز و پرداخت هزینه، برچست و یا مهر ویزا در پاسپورت شما درج می شود.

معاف از ویزا

برخی از کشور ها شرایطی دارند که برای رفتن به آن جا نیازی به ویزا برای رد شدن از مرز ندارید. برای مثال سال ها قبل تفاهم نامه ای میان رضاخان و آتاتورک امضا شد که بر اساس آن شهروندان این دو کشور بدون نیاز به ویزا می توانند بین دو کشور رفت و آمد کنند. همچنین در اروپا نیز شرایطی مشابه این وجود دارد که کشور های اروپایی بر اساس پیمانی که با یکدیگر در راستای فعالیت های مرزی وضع کرده اند، شهروندان این کشور ها می توانند بدون نیاز به ویزای که با نام ویزای شنگن معروف است، به سایر کشور های اروپایی سفر کنند.

ویزا توریستی

ماجرای شینگن

شینگن نام شهر کوچکی در لوکزامبورگ می باشد که در سال 1985 میزابان سران 5 کشور اروپایی بود که در این نشست تفاهم نامه ای به امضا رسید تا اولین قدم ها برای تحقق اروپایی بدون مرز برداشته شود که بعد ها به ویزای شینگن معروف شد. 10 سال پس از آن 7 کشور اروپایی مرز های خود را برداشند تا رفت و آمد بین آن کشور ها بدون هیچ مشکلی انجام شود. امروزه تعداد این کشور ها به 26 رسیده است.

 

اعتبار ویزای های توریستی

ویزا های توریستی از جمله ویزا های کوتاه مدت می باشند و تنها یک بار می توان به وسیله آن وارد یک کشور شد. ویزا های توریستی مدت زمان اعتبار مشخصی دارند که برای هر کشور متفاوت می باشد. برای مثال مدت زمان اقامت برای کشور های عضو شینگن 90 روز، امارات 14 روز و ... می باشد. نکته ای که در مورد ویزا های توزیستی وجود دارد این است که ترک کشور مقصد به معنی پایان اعتبار ویزا می باشد.

محدودیت های ویزای توریستی

این نوع از ویزا فقط برای گردش و تفریح و یا دیدار از دوستان و آشنایان می باشد و نمی توان از طریق آن به تحصیل و یا کار در کشور مقصد پرداخت.

خیلی ممنون که امروز هم با یکی دیگر از مقالات به نشان همرا بودید. لطفا تجربیات خود را در کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.