در حال انتقال به بانک ... processing...
/upload/images/2020/150_1578074114756123.jpg

مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی

مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی

از جمله پرطرفدار ترین ویزا ها در میان مهاجرت کنندگان به اروپا و آمریکا، ویزا های تحصیلی می باشند که افراد علاقه مند به تحصیل در مدارس و دانشگاه های خارجی از آن استفاده می کنند.

در طی سال های گذشته تعداد متقاضیان تحصیل در خارج از کشور در میان مردم ما افزایش یافته است که یکی از اصلی ترین مراحل برای مهاجرت، اخذ ویزای تحصیلی می باشد. در واقع این گونه است که دانشجویان و دانش آموزانی که علاقه مند به تحصیل در مدارس و دانشگاه های خارج از کشور هستند، پس از گذراندن مراحل اولیه همچون انتخاب کشور مقصد، گرفتن پذیرش و ... باید به دنبال اخذ ویزای تحصیلی باشند.

ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی چیست ؟

مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی در واقع مهاجرت محسوب نمی شود چرا که دارند این ویزا برای مدت زمان مشخصی می تواند در کشور مقصد مانده و در دانشگاه ها و موسسه های آموزشی آن کشور به تحصیل بپردازد و پس پایان آن زمان موظف است که کشور خود بازگردد. اخذ ویزای تحصیلی برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از ایران را دارند اجباری می باشد.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی برای دانشجویان

پذیرش تحصیلی

نخستین مرحله برای اخذ ویزا برای تحصیل در خارج، پذیرش در دانشگاه یا موسسه ای در کشور مقصد می باشد.

تمکن مالی

افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از ایران را دارند باید با توجه به کشوری که قرار است در آن به ادامه تحصیل بپردازند به بررسی و برآورد هزینه های تحصیل و زندگی در آن کشور بپردازند و سپس با ارائه مدرکی به سفارت، آن ها را متقاعد کنند که توانایی تامین هزینه ها به صورت شخصی و یا از طریق بورسیه را دارند.

دانش زبانی

افرادی که پذیرش تحصیلی در یک کشور خارجی را می گیرند باید توانایی زبانی خوبی برای برقراری ارتباط و تحصیل در آن کشور را داشته باشند و در اغلب موارد نیز داشتن مدرک های همچون آیلتس و یا تاقل الزامی می باشد.

شرط سنی

یک از شرط هایی که برای اخذ ویزای تحصیلی وجود دارد، نداشتن سن بالا و یا به عبارتی دیگر نبود فاصله زیاد بین زمان فارغ التحصیلی و پذیرش برای دانشگاه می باشد. هر چند بیشتر دانشگاه ها محدودیتی برای این موضوع قائل نیستند به خصوص برای ادامه تحصیل در مقاطع عالی.

ویزای تحصیلی

مراحل و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی با توجه به دستور العمل سفارت کشور مورد نظر متفاوت است، اما به طور کلی همه ی آن ها مراحلی مشخص دارند که به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

تعیین وقت سفارت و تکمیل کردن فرم درخواست آن

این مرحله را می توان هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری انجام داد.

ارائه مدرک و مصاحبه

لیست مدارکی که باید ارائه شوند با توجه به کشور مقصد متفاوت می باشد اما همه آن ها وجه تشابه هایی دارند از جمله گذرنامه دارای اعتبار، کارت ملی، شناسنامه، مدرک تحصیلی ( گواهی پایان دوره دبیرستان، پیش دانشگاهی، کارشناسی و یا کارشناسی ارشد )، عکس، گواهی پذیرش تحصیلی در کشور مقصد، اسناد تمکن مالی و ... دارند. نسخه اصلی تمامی مدارک همراه با ترجمه آن ها باید تحویل سفارت داده شود. همچنین بیشتر سفارت ها با متقاضیان ویزای تحصیلی مصاحبه نیز انجام می دهند.

هزینه اخذ ویزای دانشجویی چقدر است ؟

هزینه صدور ویزای دانشجویی برای هر کشور توسط وزارت امروز خارجه همان کشور تعیین می شود و توسط سفارت خانه دریافت خواهد شد.

میزان اعتبار ویزای دانشجویی

ویزای های دانشجویی از جمله ویزا های کوتاه مدت می باشند که اعتبار آن ها ممکن است 3 ماه، 6 ماه و یا یک سال باشد. البته با توجه به میزان زمان باقی مانده از تحصیل فرد متقاضی، زمان انقضاء آن تمدید خواهد شد.

امیدورایم این مطلب مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد و توانسته باشیم اطلاعات کافی و کاملی در رابطه با مهاجرت دانشجویی و نحوه اخذ ویزای دانشجوییدر اختیار شما قرار دهیم.

اگر شما نیز تجربه تحصیل در خارج را داشته اید، تجربیات خود را در کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.